Društvo vzgojiteljev dijaških domov Slovenije je v sodelovanju z Zavodom Republike Slovenije za šolstvo in Skupnostjo dijaških domov Slovenije tudi letos s ponosom organiziralo že osmi mednarodni kongres pod geslom »Izzivi vzgoje v globalni družbi«.

Kongres je potekal 21. in 22. marca 2024 v Dijaškem domu Tabor v Ljubljani.

Ponosni smo, da smo lahko gostili visoke predstavnike, med katerimi so bili minister za vzgojo in izobraževanje dr. Darjo Felda, direktor Zavoda Republike Slovenije za šolstvo dr. Vinko Logaj, predsednica Zveze društev pedagoških delavcev Slovenije dr. Danijela Makovec Radovan, predsednik Skupnosti dijaških domov Slovenije Dragan Kojić, ter predstavnik slovenske skupnosti v Argentini mag. Pavel Brulo. Zahvaljujemo se za njihovo podporo in prisotnost, ki sta bili ključnega pomena za uspeh kongresa.

Med kongresom smo bili navdušeni nad plenarnimi predavanji, ki so pokrila široko paleto strokovnih področij ter nas navdihnila in izzvala k razmišljanju. Med predavatelji so bili:

• dr. Anica Mikuš Kos, ki je zamenjala Piko Jožico Gramc, s predavanjem »Obrazi človečnosti v skupnosti«,
  • dr. Dan Podjed s predavanjem »Kako sem storil samomor na omrežju in zakaj se odtlej počutim bolje«,
  • dr. Noah Charney s predavanjem »The Benefits of Experience Abroad: An Expat’s Guide to Growth Through Travel«,
  • dr. Dragan Petrovec s predavanjem »Zakaj bi se učili iz zgodovine, če je pa nasilje tako privlačno?«,
  • dr. Kristina Urbanc s predavanjem »What We Can Learn from the Stories of Our Children and Adolescents?«,
  • Maja Vičič Krabonja, ki je zamenjala doc. dr. Andreja Flogia, s predavanjem »Kako umestiti umetno inteligenco v vzgojno izobraževalno delo?« in
  • Gorazd Pučnik s predavanjem »Mladoletni migranti preko Trsta, deset tisoč zgodb«.

KONGRES V ŠTEVILKAH:

• 130 udeležencev,
  • 7 plenarnih predavanj,
  • 56 referatov,
  • 6 sekcij,
  • 9 držav: Slovenija, Hrvaška, Srbija, Italija, Argentina, Makedonija, Indija, Avstrija in Združene države Amerike,
  • 356 strani zbornika,
  • priložnosti za povezovanje in razvoj.

Nastal je obsežen zbornik prispevkov, ki je rezultat dela mnogih in predstavlja pomemben vir znanja za vse, ki delujete na področju vzgoje in izobraževanja. Vabljeni k branju in širitvi ZBORNIKA.

Kongres je bil priložnost za refleksijo, pridobivanje novih informacij in povezovanje med kolegi. Fotografski utrinki dogodka so na voljo v naši GALERIJI.

Z iskreno in veliko hvaležnostjo izrekamo zahvalo vsem udeležencem VIII. Mednarodnega kongresa dijaških domov. Vaša podpora in spoštovanje dajeta izjemno vrednost našemu delu in skupnemu projektu.

Posebna zahvala gre vsem aktivnim sodelujočim, ki ste delili svoje znanje, izkušnje in ideje, ter programskemu in organizacijskemu odboru, ki sta s svojo predanostjo in trudom omogočila, da je bil ta dogodek tako navdihujoč in produktiven.

Hvala vsem, ki ste na kakršenkoli način pripomogli k obogatitvi tega čudovitega dogodka.

Skupaj gradimo boljše okolje za vzgojo in razvoj mladih v dijaških domovih.

Naslednjič se vidimo marca 2027 na IX. Mednarodnem kongresu dijaških domov.

Programski odbor